جستجو کردن

نوشته های اخیر

بلاتکلیفی بازار مسکن عامل ثبات قیمت ها

 • در زمان نوشتار این مطلب به تاریخ فروردین سال 1401 بر خلاف تصورات که زمان روشن شدن وضعیت بازار مسکن را در ماه های گذشته پیش بینی میکردیم تا همین لحظه وضعیت برجام و مذاکرات نامشخص است و هر روز خبرهای ضد و نقیضی به گوش میرسد که گاهی مثبت و گاهی منفی است اما آنچه که هم اکنون روشن است این موضوع میباشد که بلاتکلیفی بازار مسکن عامل ثبات قیمت ها شده است و این به نوبه ی خود باعث فروکش کردن شیب های تند گرانی در همه ی زمینه ها شده است که در ادامه به آن میپردازیم .

  بلاتکلیفی بازار مسکن عامل ثبات قیمت ها
  بلاتکلیفی بازار مسکن عامل ثبات قیمت ها

  عادت به گرانی

  در بعضی برحه های زمانی شیب گرانی همیشه صعودی است . وقتی برای اولین بار این موج اتفاق می افتد همه هراسان و نگران میشوند و بحث گران شدن یک کالا در همه جا شنیده میشود . اما وقتی این موضوع ادامه دار میشوند تبدیل به یک عادت در جامعه میشود یعنی شما اگر هر روز خبر گرانی چیزی را بشنوید برایتان عادی میشود اما در دوران ثبات این گرانی باعث تعجب میشود . به عنوان مثال پروژه ستین از زمان شروع پذیره نویسی تا برج شش سال 1400 افزایش قیمت داشته اما این افزایش تا اسفند ماه متوقف شده و بسیاری از پروژه های دیگر نیز قیمت شان حتی پایین تر هم آمده است .

  به عنوان مثال در 4 سال اول دولت ها معمولا ثبات برقرار است و اگر کالایی بخواهد گران شود مردم آنرا به راحتی نمیپذیرند و با تصور اینکه قیمت آن کالا پایین میاید از خرید آن نیز امتناع میکنند ولیکن در دورانی که عادت به گرانی وجود دارد این موضوع بسیار خطرناک شده و برعکس مردم را به خرید آن کالا سوق میدهد زیرا جو عمومی بر این اساس پیش رفته است که گرانی همیشگی است و برای حفظ ارزش سرمایه به خرید کالاهایی که در حال گران شدن است هجوم آورده میشود . بسیاری از پروژه های پیش فروش چیتگر در این دوران بصورت کامل به فروش رسیده اند .

  عادت به گرانی
  عادت به گرانی

  چطور این موج شکسته میشود ؟

  در دولت قبلی با بالا بردن قیمت دلار به صورت کاذب و پایین اوردن آن و تهیه گزارشات تلویزیونی سعی بر القای این موضوع بر مردم را داشتند که موج گرانی شکسته شده و وارد ارزانی شده ایم اما به علت موقتی بودن و همچنین فشار فزاینده از سوی کشورهای دیگر بر تحریم ایران این موضوع چندان برای مردم پذیرفته نشد زیرا وضعیت سیاسی نشان دهنده پایین آمدن قیمت ها نبود و اصولا برای اینکه مردم بپذیرند وضعیت اقتصادی در حال بهبودی است باید تغییر و یا دلیلی را مشاهده کنند و تحریم های پشت سر هم کشورمان به همراه کاهش فروش نفت نشان از بهبودی وضعیت اقتصادی نمیداد و بازی با نرخ ارز توسط دولت تنها آسیب های اقتصادی به کشورمان وارد کرد چه در جهت افزایش و چه کاهش قیمت ارز .

  اما اگر قیمت ها مدت طولانی در حالت ثبات باقی بمانند ناخود آگاه این موج شکسته میشود و البته دوران رکود لقب میگیرد اما باید به اطلاعتان برسانیم هر کالایی که بخواهد بیشتر از نیاز مردم معامله شود حتما بازاری جذاب برای دلالان خواهد بود و دوران رکود نیز برای دلالان مسکن است نه خریداران و فروشندگان واقعی که به قصد خانه دار شدن اقدام به خرید و فروش میکنند .

  تاثیر بلاتکلیفی بازار مسکن
  تاثیر بلاتکلیفی بازار مسکن

  تاثیر بلاتکلیفی بازار مسکن

  در حال حاضر میتوان گفت همین بلاتکلیفی اقتصادی وضعیت را برای بازار مسکن به ثبات رسانده است و به علت طولانی مدت شدن این وضعیت از شیب تند قیمت ها کاسته شده است و صاحبخانه ها هم بهانه کمتری برای افزایش فشار بر روی مستاجران خود خواهند داشت . البته وضعیت اجاره معمولا ربط چندانی به رکود بازار ندارد اما صعود قیمت ها در سالهای گذشته کار را به جایی رساند که قیمت رهن و اجاره در نقاط مختلف تهران بسیار نزدیک به هم شد یعنی شما قیمتهایی که در منطقه 5 مشاهده میکردید در منطقه 2 و 1 با اختلاف نه چندان زیادی وجود داشتند و این وضعیت برای مستاجران بسیار سخت و تاسف بار بوده است .

  در نهایت وضعیت برجام با تمام کش و قوس هایی که دارد ظاهرا به سمت توافق پیش خواهد رفت و پس از آن است که موج گرانی و افزایش قیمت بطور کامل شکسته خواهد شد و اگر دولت بتواند مابقی کالاهای اساسی مردم را نیز کنترل کرده و قیمت آنرا به ثبات برساند وارد موج ثبات خواهیم شد که در این وضعیت زندگی برای مردم بسیار راحت تر بوده و حتی بسیاری از افرادی که سرمایه خود را تبدیل به ارز ، طلا ، مسکن و خودرو کرده اند کم کم پول خود را وارد چرخه اقتصاد میکنند و در نهایت این وضعیت به نفع اقتصاد کشورمان خواهد شد .

  وضعیت پیش خرید بهتر از خرید ملک آماده

  در شرایط کنونی سازنده های ساختمان با توجه به اینکه پیش بینی ثبات در آینده را خواهند داشت با شرایط بهتری اقدام به پیش فروش واحدهای خود میکنند و پروژه های بسیاری نیز در زمان ثبات شروع میشود . در منطقه 22 تهران پروژه های نظیر پروژه سهند در کنار چندین پروژه دیگر در اسفند ماه سال 1400 شروع به کار کرده اند و برای خریداران نیز میتواند 1 تیر با 2 نشان باشد یعنی هم میتوانند سرمایه خود را با پیش خرید به جریان بی اندازند و هم در چند سال آینده صاحب واحد شده باشند و در واقع پول آنها در این مدت بیمه باشد .

  سازنده ها نیز اگر شغل دائمی آنها ساخت و ساز باشد قطعا در این دوران نیز به کار خود ادامه خواهند داد و افرادی که فقط در زمان اوج گیری و هیجان وارد این بازار میشوند بهتر است شغل دیگری برای خود پیدا کنند زیرا در این مواقع ساخت و ساز برای افرادی که بصورت فصلی وارد این کار میشوند چندان سودده نخواهد بود و مانند هر بازار دیگر باید بطور تخصصی در آن فعالیت مستمر داشت تا هم در شرایط اوج گیری و هم شرایط رکود بتوان در آن فعالیت داشت .

   

   

  این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

  در صورت نیاز به مشاوره،اطلاعات خود را وارد نمایید. اگر در ساعات اداری باشیم، به سرعت تماس خواهیم گرفت.

  پروژه های مرتبط

  ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  اسکرول به بالا
  Call Now Buttonتماس با کارشناس فروش پروژه