وضعیت ملک در 3 ماهه اول سال 1401

در 3 ماهه نخست سال 1401 بازار خرید و فروش املاک و تاثیری که وضعیت اقتصادی در حال حاضر روی آن میگذارد را مورد بررسی قرار خواهیم داد . وضعیت ملک در 3 ماهه اول سال 1401 تاثیر مستقیمی از مذاکرات برجام و قیمت دلار گرفته و نگاه بازار از اواسط سال گذشته بر روی این موضوع بوده است . در ادامه به بررسی وضعیت از شروع سال 1400 که در واقع دولت جدید سکان مدیریت کشور تا کنون را در دست گرفته مورد بررسی قرار خواهیم داد و صعود و فرود بازار را در مقاطع مختلف ارزیابی خواهیم کرد در ادامه با ما همراه باشید .

وضعیت ملک در 3 ماهه اول سال 1401
وضعیت ملک در 3 ماهه اول سال 1401

بازار املاک در شروع سال 1400

در انتهای دولت یازدهم با توجه به اینکه مذاکرات برجام مجدد آغاز گردید و نشانه هایی برای تلاش دو طرف به منظور توافق دیده میشد بازار ملک و دیگر بازارها در حالت مسکوتی قرار گرفت زیرا تصور بر حصول توافقات بود . اما هر چه به پایان دولت یازدهم و شروع به کار دولت دوازدهم نزدیک شدیم با تصور اینکه دولت جدید به طرفین برجام علی الخصوص آمریکا اطمینانی ندارد حصول نتیجه دور از ذهن به نظر می آمد و همین دلیلی برای رشد قیمت بازار املاک تا اردیبهشت سال 1400 شد .

اما خبرهایی که در اواسط سال به گوش رسید نشان از مطلوب بودن وضعیت مذاکرات داده و به یکباره شوکی به بازار وارد شد که باعث رکود بازار و توقف افزایش قیمت ها گردید . این روند تا پایان سال ادامه داشت تا اینکه دوباره بر سر یکی از موارد مهمی که ایران بر آن اصرار دارد مذاکرات به بمب بست رسید و خبرهایی از ترک میز مذاکرات و یا عدم توافقات به گوش رسید

در ابتدای سال 1401 با شروع افزایش قیمت دلار به همراه وضعیت نامشخص مذاکرات قیمت ها دوباره به سمت افزایش پیش رفته و در حال حاضر معاملات خرید و فروش بازار بیشتر شده و به اصطلاح بازار رونق گرفته است .

رونق و رکود بازار به چه معناست ؟

وضعیت بازار مسکن و بطور کلی هر بازاری بر اساس میزان عرضه و تقاضا مشخص میشود . در بازار مسکن مانند دیگر بازارها دلالان و واسطه گرانی حضور دارند که این چرخه عرضه و تقاضا را تحت تاثیر قرار میدهند . جدا از این افراد کسانی هستند که به منظور سرمایه گذاری وارد این بازار میشوند و قصدشان کسب سود و یا حفظ ارزش پول نقد شان در برابر افزایش قیمت ها و یا کاهش ارزش ریال است .

پس در واقع رونق و رکود بازار تحت تاثیر این افراد قرار میگیرد که خود باعث افزایش و یا کاهش قیمت میشود . هر کالایی که قیمت آن گران شود و یا به سمت گرانی پیش برود شاهد هجوم مردم به خرید آن خواهد بود . اگر این کالا تخصصی باشید بحث جداست اما زمانیکه ورود به معاملات آن کالا برای عموم مردم مشکل نباشد هر فردی بنا بر سرمایه خود وارد آن میشود .

این هجوم یک افزایش قیمت کاذب ایجاد میکند زیرا علت آن بر هم زدن تعادل عرضه و تقاضا میباشد که به اصطلاح بازار را به رونق می اندازد و باعث رشد قیمتها و تعداد معاملات میشود .در بازار دلار ، طلا و خودرو نیز شاهد این موضوع بوده ایم علی الخصوص بازاری مانند ارز که هر فرد با هر سرمایه ای میتواند وارد آن شود .

بازار املاک در شروع سال 1400
بازار املاک در شروع سال 1400

پیش بینی وضعیت در ادامه

در تاریخ نوشتار این مطلب در خرداد ماه وضعیت توافقات برجام نامشخص است و حتی غیر محتمل به نظر میرسد . البته این نکته را هم باید ذکر کنیم که در نهایت ایران برای خلاص شدن از شر تحریم ها و فشار اقتصادی حاصل شده از آن نیاز به توافق دارد اما از آنجایی که هر 2 طرف نیاز به یک توافق خوب از نظر خودشان دارد ممکن است سماجت بر سر برخی موارد باعث عدم حصول نتیجه شود .

کما اینکه تا کنون چنین نشان داده شده و همچنین آزاد کردن برخی اقلام کالا که به مسکن مرتبط نیستند نا خودآگاه موج روانی گرانی را بر کشور حاکم کرده است و از طرفی قیمت دلار که بالای کانال 30 هزار تومان وارد شده است . در نهایت اگر قصد خرید ملک داشته و یا دارید در مطالب قبلی بارها ذکر کرده ایم که بازار مسکن از کنترل دولت خارج است و وضعیت اقتصادی روشنگر قیمت ها خواهد بود . در نیمه دوم سال 1400 تفکر برخی افراد سقوط و ریزش بازار مسکن بود حتی برخی مسئولین نیز راجع به این موضوع هشدار دادند اما در حقیقت بازار مسکن بصورت شارپی رشد و نزول نخواهد داشت و به عنوان یک سرمایه گذاری مطمئن میتواند جایگاه امنی برای سرمایه شما باشد .

کلام آخر

همانطور که در بالا اشاره کرده ایم اگر سرمایه ای در اختیار دارید و قصد خرید یا پیش خرید آپارتمان در تهران یا دیگر نقاط را دارید همین الان هم دیر است و بهتر است خرید خود را انجام دهید زیرا وضعیت بازار نشان از پایین آمدن قیمت ها ندارد و همچنین جو روانی گرانی بر کشور حاکم شده که نا خودآگاه تاثیرش را بر تمامی بازارها خواهد گذاشت و بازار مسکن که تنها بازاری است که در کنترل دولت نیست ، نمیتواند جهت پذیر از برخی سیاست های مقطعی دولت باشد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پروژه های مشابه

فهرست
Call Now Buttonتماس با کارشناس فروش پروژه