جستجو کردن

نوشته های اخیر

مناطق مسکونی که تبدیل به تجاری اداری شده اند

 • مناطق مسکونی که هم اکنون تجاری اداری هستند

  زمان شکل گیری شهر تهران ، بیشترین جمعیت از شهر ری به تهران سرازیر شدند و در واقع این افراد بنیان گذار و موسس تهران بوده اند . در شکل گیری اولیه شهر تهران مناطقی که امروزه بازار تهران و محله های اطراف آن هستند نقش بسیار مهمی داشتند . در واقع جمعیت کوچ کرده به تهران به سکونت در اطراف این محله ها پرداختند و سپس بعد از رشد جمعیت انتخاب محله هایی با آب و هوای بهتر برای افرادی که وضع مالی بهتری داشتن اولویت شد . در این مطلب قصد بررسی مناطق مسکونی که تبدیل به تجاری اداری شد را داریم که هم اکنون کاربری آن تغییر کرده است .

  مناطق مسکونی که تبدیل به تجاری اداری شده اند
  مناطق مسکونی که تبدیل به تجاری اداری شده اند

  مناطق مسکونی اطراف بازار

  در گذشته نزدیک بودن به محل کار اولویت هر فردی برای انتخاب مسکن بوده است . بازار تهران که آنرا بنام 15 خرداد نیز میشناسند مرکز اصلی خرید و فروش کالا در تهران بوده و میباشد . گرچه در حال حاضر بیشتر خرید ها بصورت اینترنتی و با مقایسه قیمت ها بصورت آنلاین انجام میشود اما در گذشته اینطور نبوده و برای خرید یک کالای خاص به محله و یا راسته مربوط به آن صنف مراجعه میکردند و تمام فروشندگان اصلی در آن قرار داشتند

  اما با توجه به اینکه این محله های قدیمی تهران به همان صورت ساخت و ساز شده اند از یک جایی به بعد دیگر کشش برای پذیرش جمعیت نداشته و به علت رعایت نکردن اصول شهرسازی مدرن در آن محله هایی مناسب سکونت نبودند . کم کم کوچ افراد به مناطقی سرازیر شد که شهرسازی مدرنی در آنها بوجود آمده بود . تهرانپارس یکی از این مناطق است که بسیاری از خانه ها بصورت سری با رعایت اصول ساختمان سازی اجرا شد و بسیاری از افراد را به سمت سکونت به شرق تهران سوق داد .

  مناطق مسکونی که هم اکنون تجاری اداری هستند
  مناطق مسکونی که هم اکنون تجاری اداری هستند

  مناطق شمالی تهران

  همانطور که مناطق مسکونی در شرق و غرب تهران شکل میگرفتند مناطق شمالی نیز طرفداران خاص خودشان را پیدا کردند . مناطق جدیدی مانند ونک ، جردن و ولیعصر از این دسته هستند . اما بعد از گذشت زمان چه بر سر انها آمد ؟

  تجربه نشان داده هر منطقه ای که بورس مسکونی بودن پیدا میکند بسیاری نیز برای ارائه خدمات تجاری در اطراف آن به دنبال ایجاد کسب و کار هستند و هرچه این رقابت بیشتر میشود مشاهده شده که بافت مسکونی به محلی برای رقابت برای تبدیل به بافت تجاری ، اداری و مراکز خرید تبدیل میشود . محله هایی مانند جردن و ونک اگر ساکنی در قسمت مسکونی داشته باشد از شلوغی ، نداشتن جای پارک و ازدهام در روزها و ساعات کاری به ستوه آمده

  شاید باورتان نشود اما برای پیدا کردن جای پارک در محله های نامبرده در ساعات کاری شاید ساعت ها باید در کوچه ها بچرخید . حال تصور کنید که چه مشکلاتی برای ساکنین آن محل ایجاد میشود . منطقه سعادت آباد یکی دیگر از این منطقه ها میباشد که در میانه راه برای تبدیل شدن به منطقه تجاری اداری میباشد . پروژه هایی مانند پروژه ساحل که در منطقه 22 اجرا میشوند پیش از این در مناطق دیگر اجرا شده اند .

  مناطق مسکونی اطراف بازار
  مناطق مسکونی اطراف بازار
  واحدهای اداری در مناطق مسکونی

  در واقع بزرگترین مشکل را واحدهای اداری ایجاد میکنند نه تجاری ، در نهایت شخصی برای مراجعه به واحدی تجاری میبایست به دنبال جای پارک بگردد و اگر آنرا پیدا نکند خواهد رفت اما در واحد های اداری که در دل مسکونی ها شکل گرفته اند هر واحد دارای چند ده کارمند است که هر یک برای امدن به سر کار با ماشین شخصی ازدهام شدیدی را به محل میکشانند .

  در واقع شما تصور کنید یک آپارتمان مسکونی با 20 واحد که قرار است خانوار متوسط 3 تا 4 نفره در ان زندگی کند که مجموع افراد آن ساختمان به 80 نفر خواهد رسید وقتی به واحد اداری اجاره داده میشود تعداد افراد یک آپارتمان 20 واحدی تبدیل به 400 نفر میشود ! یعنی 5 برابر و حالا محاسبه کنید چند واحد مسکونی در یک منطقه تبدیل به واحد اداری شده اند و چه جمعیتی در این واحد ها مشغول به کار هستند .

  بسیاری از برج های تهران نیز در زیر مجتمع مراکز تجاری برای رفع نیازهای ساکنین ایجاد میکنند ، نمونه ای از این سازه ها پروژه الماس هروی میباشد .

  انتقال خدمات اداری به بیرون از شهر

  یکی از کارهای صورت گرفته توسط دولت منتقل کردن واحدهای مربوط به اینترنت و فناوری اطلاعات به خارج از شهر بوده است . البته این اجبار برای کارهایی که بصورت محدود مجوز داده شده و قابل کنترل توسط دولت هستند قابل اجرا بوده است . زیرا خدمات دهندگان اینترنت باید خدمات اولیه خود را از دولت دریافت کنند و به همین دلیل میتوان بر روی محل استقرار دفتر و تجهیزات آنها قوانینی اعمال کرد .

  اما بابت دیگر اصناف کاری مخصوصا بخش اداری کنترلی نمیتواند صورت پذیرد زیرا کاری که در یک واحد مسکونی میتواند انجام شود قابل شناسایی و کنترل نیست و با صنف تجاری متفاوت است .

  منطقه مسکونی نزدیک بازار
  منطقه مسکونی نزدیک بازار
  منطقه 22 تهران

  همانطور که در بالا اشاره کردیم هرجا که در ابتدا رقابت بر سر ساخت واحدهای مسکونی پیدا میشود در ادامه تبدیل به واحد های خدمات دهنده خواهد شد . منطقه 22 تهران یکی از این مناطق است که برج سازی و شهرک سازی انبوه در آن انجام میشود . ولیکن شهرسازی مدرن ، خیابان های پهن ، مراکز خرید و مال های بسیار بزرگ در آن باعث ایجاد تفکیک بین بخش اداری ، تجاری و مسکونی شده است .

  شهرک ارتش نیز محل ساخت و ساز بیش از 20 برج میباشد که نمونه آن پروژه پدافند ارتش میباشد

  بزرگترین مراکز خرید که حتی برخی از آنها فقط به صنف خاص مانند موبایل یا کامپیوتر تعلق دارند باعث ایجاد منطقه ای شده که هم گام با شهرهای لوکس و مدرن دنیا همه خدمات دهندگان را در یک محدوده مشخص جمع خواهد کرد و مجتمع های مسکونی را از بقیه اصناف تفکیک میکند .

  این محدوده تنها منطقه ای است که غیر از خیابان امیرکبیر که مانند بازار این منطقه میباشد بقیه اصناف مهم در مراکز خرید بزرگ قرار گرفته اند .

  نتیجه گیری کلی

  برای انتخاب منطقه ای برای سکونت سعی را بر این بگذارید که بافت مسکونی آن جمعیت پذیری مناسبی داشته باشد و از انتخاب مناطقی که بیشتر بافت اداری دارند خودداری نمایید زیرا برای سکونت ، جای پارک و تردد دچار مشکل خواهید شد . همچنین اگر به خرید واحد اداری در اینگونه مناطق فکر میکنید بدانید که در صورت انتخاب ملک مسکونی و تبدیل آن به واحد اداری به مشکلات مالیاتی و شهرداری برخواهید خورد .

   

  این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

  در صورت نیاز به مشاوره،اطلاعات خود را وارد نمایید. اگر در ساعات اداری باشیم، به سرعت تماس خواهیم گرفت.

  پروژه های مرتبط

  ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  اسکرول به بالا
  تماس با کارشناس فروش پروژه