جستجو کردن

نوشته های اخیر

معاملات مسکن کماکان در رکود باقی مانده است

 • در اقتصاد ما، هر چیزی که گران می‌شود، تقاضا برای خرید آن افزایش می‌یابد و مردم به دنبال خرید آن هستند. به همین دلیل، وقتی بازار در وضعیت رکود قرار دارد، معاملات واقعی‌تری انجام می‌شود و مشخص می‌شود که بیشتر معاملات توسط واسطه‌گران و دلالان انجام شده است. این واقعیت در بازار کشورمان وجود دارد.

  معاملات مسکن کماکان در رکود باقی مانده است
  معاملات مسکن کماکان در رکود باقی مانده است

  این پدیده به عنوان “تأثیر گرانی” در اقتصاد معروف است. وقتی که قیمت یک کالا یا خدمات افزایش می‌یابد، افراد به دلیل نگرانی از افزایش قیمت در آینده، سریع‌تر تصمیم به خرید می‌گیرند. این امر باعث افزایش تقاضا و به دنبال آن افزایش قیمت می‌شود، و این چرخه ادامه پیدا می‌کند. به همین دلیل است که در بسیاری از مواقع با افزایش قیمت‌ها، برخی از مردم به نظر می‌رسد که باید تصمیمات سرمایه‌گذاری‌شان را تسریع کنند تا از افزایش قیمت‌ها کمتر تأثیر بپذیرند.

  با این وجود، در دوران رکود بازار مسکن، این پدیده به ویژه مهم است، زیرا می‌تواند به عنوان نشانگری از وضعیت بازار عقب‌نشینی و کاهش تقاضا عنوان شود. این ممکن است به معنایی نشان دهد که بیشترین تعداد معاملات توسط افراد حرفه‌ای و دلالان صورت گرفته و بازار به اصطکاک معاملات شخصی دچار شده است. برای اصلاح و تحرک در بازار مسکن، شناخت و درک عمیق‌تری از این پدیده ضرور است تا تدابیر و راهکارهای مناسبی برای تحریک تقاضا و افزایش شفافیت در بازار اعمال گردد.

  حتی در منطقه 22 تهران که بیشترین آمار ساخت و ساز در آن وجود دارد پروژه هایی نظیر برج های هزاره سوم در مروارید شهر با گذشت مدت زمانی طولانی از معرفی پروژه نتوانسته اند ظرفیت خود را تکمیل و اقدام به ساخت نمایند .

  پیش بینی ادامه رکود بازار مسکن

  بازار مسکن پس از افزایش غیرمعقول قیمت‌ها در زمستان ۱۴۰۱ به یک دوره رکودی بسیار سخت وارد شده است. با وجود کاهش ۱۵ تا ۳۰ درصدی میانگین قیمت‌های پیشنهادی از سوی فروشندگان، بازار همچنان کساد است. فعالان بازار مسکن اکنون باید تخفیف‌های جذاب به خریداران ارائه دهند تا بتوانند ملک‌های خود را به فروش برسانند.

  این کسادی بازار بیش از ۹ ماه است که ادامه دارد و معاملات فروش و خرید ملک‌ها به شدت کاهش یافته است. تعداد معاملات در بازار مسکن به حدی کم شده که برخی از بنگاه‌ها هیچ معامله‌ای را انجام نداده‌اند. تخفیف‌های جذاب توسط فروشندگان برای جلب خریداران ارائه می‌شود و قیمت‌ها به شدت فشرده شده است. این رکود در بازار مسکن در کنار کاهش نقدینگی و توقف تزریق سرمایه از سمت نظام بانکی به سازندگان، به بخش‌های مختلف اقتصاد غیرنفتی کشور آسیب می‌زند و نیاز به تدابیر و کمک‌هایی برای تحریک بازار دارد.

  این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

  در صورت نیاز به مشاوره،اطلاعات خود را وارد نمایید. اگر در ساعات اداری باشیم، به سرعت تماس خواهیم گرفت.

  پروژه های مرتبط

  ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  اسکرول به بالا
  تماس با کارشناس فروش پروژه