جستجو کردن

نوشته های اخیر

قیمت مسکن از تورم جلوتر است؟

 • آیا قیمت مسکن از تورم جلوتر است؟

  در حال حاضر قیمت مسکن یکی از مسائلی است که همه افراد در هر مکانی درباره آن صحبت می‌کند. زیرا مسکن یکی از لوکس‌ترین کالاهایی است که در طول عمر خود می‌توانیم خریداری کنیم. همچنین دغدغه همه جوانان و افرادی که قصد خرید خانه رادارند، تهیه مسکنی مناسب است.

  قیمت مسکن از تورم جلوتر است؟
  قیمت مسکن از تورم جلوتر است؟

   

  به‌طورکلی قیمت مسکن تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند رشد نقدینگی، نرخ تورم و رشد اقتصادی قرار می‌گیرد؛ زیرا این نرخ‌ها بر مصالح ساختمانی، آهن‌آلات و… تاثیر خواهند گذاشت و همان‌گونه که می‌دانید افزایش قیمت موارد ذکرشده سبب افزایش قیمت مسکن می‌شود. در این مقاله قصد داریم سؤال قیمت مسکن از تورم جلوتر است؟ را برای شما پاسخ دهیم و نکات لازم درباره نرخ مسکن را برای شما شرح دهیم، پیشنهاد می‌دهیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

  تورم چیست؟

  در علم اقتصاد به افزایش سطح قیمت‌ها تورم گفته می‌شود و هنگامی به وجود می‌آید که تقاضا برای خرید کالایی بسیار زیاد باشد درصورتی‌که که تعداد کالا و عرضه کالا کم باشد. بر اساس گزارش‌های صورت گرفته، کشور ایران بالاترین نرخ تورم در آسیا را دارد و همچنین دومین رتبه در تمام جهان دارد. به‌طورکلی تورم به سه دسته تقسیم خواهد شد:

  • تورم آرام (خفیف)

  در صورت وجود این نوع تورم قیمت‌ها به‌آرامی و به میزان کم افزایش خواهد یافت. این تورم به میزان 8 درصد خواهد بود.

  • تورم شدید

  در این نوع تورم افزایش قیمت‌ها خیلی سریع اتفاق می‌افتد و میزان آن را بین 15 تا 25 درصد در نظر می‌گیرند.

  • ابرتورم (تورم بسیار شدید)

  این تورم بدترین نوع تورم است که به میزان 50 درصد است که در صورت وجود آن قیمت‌ها در طول شش ماه دو برابر خواهد شد. متاسفانه در حال حاضر در کشور ما این نوع تورم وجود دارد.

  آیا قیمت مسکن از تورم جلوتر است؟
  آیا قیمت مسکن از تورم جلوتر است؟

  یکی از مهم‌ترین وظایف دولت کنترل و کاهش تورم است. زیرا تورم بر قیمت همه‌چیز تاثیر خواهد گذاشت. اگر تورم ایجاد شود میزان عرضه کاهش می‌یابد درنتیجه صاحبان مشاغل مجبورند اجناس خود را به قیمت بالاتری بفروشند. به‌طورکلی دولت به دو روش می‌تواند تورم را کنترل کند: سیاست‌های درآمدی و سیاست‌های پولی و مالی.

  قیمت مسکن در ایران

  همان‌گونه که ذکر شد مسکن یکی از مهم‌ترین کالاهایی است که همه افراد دغدغه آن را دارند و به‌منظور رفاه بیشتر، بسیار به این بازار اهمیت می‌دهند. همچنین بازار مسکن یکی از موثرترین بازارها در اقتصاد تمام کشورهاست، به همین علت اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد. ناگفته نماند که در صورت ایجاد تورم در اقتصاد مسکن دولت‌ها بعد از گذشت 30 تا 36 هفته در این بازار مداخله می‌کنند. در ادامه قصد داریم درباره تاثیر تورم بر قیمت مسکن را برای شما شرح دهیم و در ضمن مبنای محاسبه قیمت مسکن را پروژه خرازی 2 در منطقه 22 تهران قرار خواهیم داد .

  تاثیر تورم بر قیمت مسکن چگونه است؟

  یکی از بحث‌های بسیار مهم در دنیای اقتصاد مبحث تورم و قیمت مسکن است، زیرا این دو مورد محیط اقتصادی را تحت تاثیر قرار می‌‌دهند و همچنین سبب برهم خوردن ثبات اقتصادی خواهد شد. امروزه تورم بر قیمت اجاره نیز تاثیر بسیاری گذاشته است، زیرا مالکان انتظارات تورمی را در قیمت‌ها دخالت داده‌اند. اگرچه دولت نیز در مقاطع مختلف با انبوه سازی سعی در کنترل قیمت مسکن از طریق تامین نیاز به خرید آن انجام دهد ولیکن در این زمینه خیلی موفق نبوده است زیرا ساخت سازی که انجام شده بسیار کمتر از نیاز جامعه به تهیه مسکن بوده است .

  به‌طورکلی قیمت مسکن خیلی بیشتر از تورم رشد کرده زیرا بازار مسکن روبه رشد است. یکی از عوامل بسیار مهم و تأثیرگذار بر قیمت مسکن قیمت زمین است. دلیل این معضل مهاجرت روستائیان به شهر و کمبود زمین است به همین دلیل تورم تاثیر بسیاری بر روی قیمت مسکن ندارد. تورم مسکن طی دو سال اخیر 5/2 برابر افزایش داشته است. براثر عواملی مانند عدم تناسب عرضه و تقاضا، افزایش قیمت مصالح و… قیمت مسکن بالا رفته است.

  تاثیر تورم بر قیمت مسکن چگونه است؟
  تاثیر تورم بر قیمت مسکن چگونه است؟

  عواملی که در بالا ذکر کردیم سبب کاهش قدرت خرید مسکن مردم شده است. بر اساس تحقیقات انجام‌شده میزان تورم نقطه‌به‌نقطه در دی‌ماه امسال3.26 درصد بوده است. این موضوع نشان می‌دهد که نرخ تورم مسکن از تورم عمومی بیشتر است. متاسفانه طی این دو سال بازار مسکن به علت تورم و ترس مردم، خریدوفروش زیادی نداشت و مردم دارایی خود را بیشتر درزمینهٔ ارز، سکه و… سرمایه‌گذاری می‌کردند ولی با گذشت زمان باز هم ثابت شد که درست است قیمت مسکن بصورت لحظه ای تغییر نمیکند اما شیب آرام ، صعودی و مطمعنی در طی زمان خواهد داشت که از سرمایه گذاری های پر ریسک دیگر بسار بهتر عمل میکند .

  قیمت مسکن در آذرماه امسال 3 درصد افزایش‌یافته درصورتی‌که تورم به میزان 5/1 درصد کاهش داشته است. اما بااین‌حال باید گفت که خرید مسکن یک نوع سرمایه‌گذاری در بلندمدت  بوده و بازاری مطمئن است. همچنین خرید مسکن به‌مراتب از نگهداری سپرده نزد بانک که موجب نقدینگی می‌شود، خیلی بهتر خواهد بود. زیرا باگذشت زمان و در اثر تورم ارزش پول کاهش می‌یابد ولی قیمت مسکن نیز افزایش خواهد یافت. و اگر سرمایه گذاری در پیش خرید باشد ( به عنوان مثال پروژه شمیم رحمت )  در طی چند سال که پروژه در حال ساخت میباشد سرمایه شما ارزش افزوده بیشتری خواهد داشت

  در آذرماه امسال بازار مسکن تغییراتی داشته و خریدوفروش مسکن 50 درصد رونق داشته است. ناگفته نماند که قیمت مسکن به میزان 1.5 درصد افزایش‌یافته است. باید توجه داشته باشید که در حال حاضر نباید اشتباهات گذشته را تکرار کنید و درصورتی‌که داشتن قصد خرید مسکن باید با انجام تحقیقات لازم و با دقت فراوان اقدام به این کارکنید.

  فعالان بازار مسکن و کارشناسان به سرمایه‌گذاران پیشنهاد می‌کنند که به علت شرایط بهتر و رونق همیشگی کشور ایران بهتر است، در اینجا اقدام به خرید و سرمایه‌گذاری کنند. همچنین بهتر است از ساختن منازل لوکس و گران‌قیمت پرهیز کنند، زیرا املاک با متراژ پایین و قیمت مناسب طرفداران بیشتری دارد. در آخر پیشنهاد می‌دهند برای جلوگیری از اشتباهات گذشته برای خرید مسکن و سرمایه‌گذاری در این بازار عجله نکنند.

  مقایسه سرمایه گذاری در مسکن ایران و ترکیه
  رابطه قیمت مسکن و تورم
  خرید مسکن در ترکیه

  به‌طورکلی ایرانیان علاقه زیادی به خرید مسکن در ترکیه دارند. در سال گذشته به علت افزایش قیمت ملک در ایران سرمایه‌گذاران بسیاری در کشور ترکیه اقدام به خرید ملک کردند که متاسفانه در اثر کاهش قیمت لیر ضرر هنگفتی را متحمل شدند. درصورتی‌که خرید ملک در ایران همیشه رونق دارد زیرا در کشور ما برخلاف کشورهای دیگر مالیات بر خانه خالی وجود ندارد. در ایران مالکان علاوه بر خرید مسکن و خالی نگه‌داشتن آن، با اجاره دادن ملک شخصی خود سود زیادی دریافت می‌کنند. اگرچه برخی سرمایه گذاری های داخلی نیز دست کمی از املاک ترکیه ندارند اما پیشنهاد ما این است که بر روی پروژه های طولانی مدت نظیر پروژه پلازا پالاس با دقت بیشتری سرمایه گذاری فرمائید

  کلام آخر

  در این مقاله سعی کردیم سوال قیمت مسکن از تورم جلوتر است؟ را به شما پاسخ دهیم و نکات لازم درباره این موضوع را برای شما شرح دادیم. همانگونه که ذکر کردیم تورم مسکن جلوتر از تورم عمومی است، ازآنجایی‌که خرید مسکن همیشه رونق دارد، سرمایه‌گذاری بسیار مطمئنی محسوب می‌شود و البته میبایست این خرید صحیح و هوشمندانه باشد در غیر اینصورت هرگونه سرمایه گذاری در مسکن را نمیتوان سود ده نامید .

  همچنین تورم تاثیر بسیاری در افزایش قیمت مسکن ندارد و از عوامل موثر بر تغییر قیمت مسکن می‌توان نرخ زمین، قیمت مصالح، میزان عرضه و تقاضا و… را نام برد. اما نرخ اجاره تحت تاثیر تورم قرارگرفته است، زیرا مالکان انتظارات تورمی را برای محاسبه نرخ اجاره در نظر خواهند گرفت.

  این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

  در صورت نیاز به مشاوره،اطلاعات خود را وارد نمایید. اگر در ساعات اداری باشیم، به سرعت تماس خواهیم گرفت.

  پروژه های مرتبط

  ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  اسکرول به بالا
  تماس با کارشناس فروش پروژه