جستجو کردن

نوشته های اخیر

سهم مشاعات در پروژه های تعاونی ساز

 • یکی از مواردی که در پروژه های تعاونی ساز میبایست بدان توجه شود سهم مشاعات در پروژه های تعاونی ساز است . معمولا در تبلیغات فروش پروژه ها متراژی مشخص را در جدول خرید و پرداخت اقساط خود مشخص مینمایند اما از آنجاییکه معنی تعاونی ساخت جمعی است و در واقع تهیه زمین ، اخذ جواز ، پیشبرد فیزیکی پروژه تا تکمیل و تحویل آن توسط اعضا بایستی انجام شود ، مشاعات نیز جزو سهم اعضا از پروژه محاسبه میشود . در این مطلب به بررسی این موضوع میپردازیم که متراژ مفید و مشاعات به همراه پارکینگ و انباری چگونه محاسبه میشود در ادامه با ما همراه باشید .

  سهم مشاعات در پروژه های تعاونی ساز
  سهم مشاعات در پروژه های تعاونی ساز

  متراژ مفید مسکونی

  اگر قصد خرید پروژه های تعاونی ساز را دارید میبایست در مورد اینکه متراژی که خریداری مینمایید مفید مسکونی است و یا مشاعات هم در آن وجود دارد بدانید . اگر متراژ بصورت مفید باشد قطعا سهم تجاری از آن جدا شده و مالکیت آن بر عهده خود تعاونی است اما اگر در تعاونی همه چیز حتی تجاری و مشاعات توزیع شده باشد در این حالت به عنوان مثال متراژِ 130 متری که به شما معرفی شده است شامل سهام تجاری و مشاعات نیز است و ممکن است متراژ مسکونی مفید شما کمتر از این مقدار شود . به عنوان مثال پروژه الهیه و فرشته نمونه ای است که سهام واگذار شده شامل مشاعات نیز میباشد .

  در این موارد معمولا در انتهای پروژه که متراژ تجاری مشخص میشود مبلغ آنرا محاسبه نموده و به سهام مسکونی هر عضو اضافی میکنند و از طرف دیگر مشاعات را نیز از متراژ وی کسر مینمایند . در پروژه های دولتی عموما همه ی این موارد با هم در سهام اعضا وجود دارد ولیکن در پروژه های تعاونی ساز خصوصی معمولا برای اینکه خریدار خیالش از بابت اینکه متراژ مفید مسکونی خریداری مینماید این متراژ را بصورت مفید مسکونی محاسبه کرده و میفروشند .

  پروژه الهیه و فرشته
  پروژه الهیه و فرشته

  هزینه ساخت شامل چه چیزی میشود ؟

  هزینه ساخت در پروژه های تعاونی ساز شامل ساخت کل بنا است اما اگر متراژ مفید مسکونی محاسبه شده باشد قطعا سازنده سهم تجاری را از آن کسر کرده است ولیکن در واقع هزینه ساخت آن باید پرداخت شود اما برخی از تعاونی ها علاوه بر محاسبه فضای مشاعات ، متراژ تجاری را نیز کسر مینمایند و یا در قرارداد اولیه ذکر میکنند که خریدار ادعایی برای متراژ تجاری نمیتواند داشته باشد در این حالت باید هزینه ساخت از مبلغ ساخت کسر شود زیرا در مورد اول اگر اعضا هزینه برای ساخت فضای تجاری پرداخت مینمایند تعاونی متراژ مفید مسکونی به آنها میدهد و این کار از حاصل تبدیل متراژ تجاری آنهاست .

  اما اگر به هر دلیلی و بنا بر تصمیم تعاونی اینگونه نباشد باید هزینه ساخت تفکیک شود به همین دلیل است در ابتدای قرارداد میبایست خریدار بداند که متراژی که خریداری مینماید شامل چه چیزی است و نیز هزینه ساختی که پرداخت مینماید برای آنچه باشد که تحویل میگیرد و از آنجاییکه بنای ساخته شده شامل همه ی این موارد است میبایست از یکدیگر تفکیک شوند .

  انتخاب کدام گزینه بهتر است ؟

  معمولا پروژه ها برای تامین مالی پروژه اقدام به تعبیه واحدهای تجاری نموده و با فروش آن سرمایه به پروژه تزریق مینمایند اما نکته ای که مطرح است جواز تجاری هزینه بر است و اگر تعاونی بتواند این بخش از کار را تامین سرمایه نماید در آینده با فروش آن میتواند از اقساط اعضا کسر نموده و یا برای تامین مالی پروژه و پیشبرد سریعتر آن هزینه شود .

  اما بطور کلی با توجه با اینکه واحدهای تجاری علی الخصوص در مناطقی مانند 22 که تازه ساخت هستند بسیار ارزشمند هستند و به دلیل کمبود فضای ساخت میتواند قیمت مناسبی برای فروش پیدا نمایند پس اگر قصد خرید پروژه ای تعاونی ساز در این منطقه را دارید بد نیست نگاهی به این ویژگی نیز داشته باشید و بر روی آن حساب نمایید اما اگر دانستن متراژ مفید مسکونی از ابتدا برایتان اهمیت بیشتری دارد و به قصد خانه دار شدن اقدام به خرید مینمایید میتوانید گزینه متراژ مفید مسکونی را انتخاب نمایید . پروژه ستین نمونه ای ازاین پروژه ها میباشد که متراژ مفید مسکونی را به فروش میرساند و اعضا در متراژ تجاری سهیم نمیباشند .

  پروژه ستین
  پروژه ستین
  نحوه محاسبه پارکینگ و انباری

  بر طبق قانون هر واحد مسکونی میبایست دارای پارکینگ و انباری باشد اما این نکته در برخی پروژه های رعایت شده و در برخی نشده است به عنوان مثال هزینه پارکینگ و انباری بصورت جداگانه توسط تعاونی دریافت میشود ولیکن در برخی پروژه ها با توجه به این قانون اگر سهام خریدار به اندازه ی تحویل گرفتن یک واحد مسکونی برسد پارکینگ و انباری بر روی آن قرار دارد و دیگر نیاز به پرداخت هزینه بابت آن نیست و اگر عضو و یا واحدی بخواهد اضافه تر از آنچه که دارد داشته باشد برای خرید آن قیمت گذاری شده و خریداران میتوانند پارکینگ دوم و یا سوم برای خود خریداری نمایند .

  در این مطلب به بررسی این موضوع پرداختیم که سهم مشاعات در پروژه های تعاونی ساز چگونه محاسبه میشود و آنچه که در هنگام خرید از پروژه های تعاونی ساز و متراژی که به شما اعلام مینمایند باید بدانید برایتان بازگو کردیم .

   

  این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

  در صورت نیاز به مشاوره،اطلاعات خود را وارد نمایید. اگر در ساعات اداری باشیم، به سرعت تماس خواهیم گرفت.

  پروژه های مرتبط

  ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  اسکرول به بالا
  Call Now Buttonتماس با کارشناس فروش پروژه