جستجو کردن

نوشته های اخیر

سقوط لیر به ضرر سرمایه گذاران ایرانی در ترکیه شد

 • سقوط لیر به ضرر سرمایه گذاران در ترکیه شد

  در تاریخ نوشتن این مطلب در 22 آذر ماه سال 1400 ارزش لیر ترکیه نسبت به دلار آمریکا به یک چهاردهم رسیده است و از ابتدای سال میلادی نزدیک به 45 درصد ارزش خود را از دست داده است . در سال 2017 این نسبت 3.6 و در سال 2019 به 5.6 رسیده بوده که بطور کلی از سال 2011 تا به امروز 500 درصد کل ارزش لیر نسبت به دلار کاهش داشته است .

  سقوط لیر به ضرر سرمایه گذاران ایرانی در ترکیه شد
  سقوط لیر به ضرر سرمایه گذاران ایرانی در ترکیه شد

  بر اساس تئوری رئیس جمهور ترکیه افزایش نرخ بهره بانکها باعث ایجاد تورم و پایین آوردن آن از نرخ تورم عمومی باعث رونق سرمایه گذاری خواهد شد و با فشاری که بر روی بانک مرکزی ترکیه وارد کرد باعث کاهش نرخ بهره از 19 درصد به 15 درصد شد که به سبب این کار سقوط ارزش لیر شدت گرفت . در 2 سال اخیر رئیس بانک مرکزی ترکیه 3 مرتبه توسط اردوغان تعویض شده است و وضعیت کنونی این کشور نشان دهنده شکست سیاست های این شخص و نیتجه پافشاری غلط بر روی آنها در طی چند سال اخیر میابشد .

  مقایسه سرمایه گذاری در املاک ایران و ترکیه

  در سال 2017 برابر با سال 1397 به تقویم کشورمان ارزش یک ملک در ترکیه تا به امروز نزدیک به 2/2 شده است . یعنی اگر ملکی با قیمت 50 هزار لیر در ترکیه خریداری کرده شده بود معادل دلاری آن 13800 بوده است و رشد قیمتی این ملک امروز 110 هزار لیر میباشد که با نسبت 14.33 به تاریخ امروز 7600 دلار آمریکا میباشد که این رقم ضرر 55 درصدی خریداران ملک در ترکیه را به ارمغان داشته است و البته قسمت فاجعه بار این گزارش در اینجا نمایان میشود که برای فروش ملک مبلغ 30 درصد از سود عاید شده جدا از تورم این کشور نیز به عنوان مالیات بر سود حاصله به کشور ترکیه میبایست پرداخت شود و پس از محاسبه آن ضرر هنگفت سرمایه گذاران ایرانی در ترکیه مشخص خواهد شد.

  حال اگر قیمت مسکن را در منطقه ای رو به رشد در تهران مانند منطقه 22 ملاک قرار داده و پروژه تریتیوم به عنوان یک ساختمان بروز بررسی کنیم متوجه خواهیم شد که قیمت هر متر مربع در این منطقه در ابتدای سال 1397 برابر با 5 میلیون تومان و نرخ دلار برابر 6500 هزار تومان به ازای هر دلار بوده است که این مبلغ برابر 769 دلار به ازای هر متر و برای خرید یک واحد 100 متری 76 هزار دلار میبایست پرداخت میشد . قیمت هر متر مربع در همان منطقه و پروژه برابر 45 میلیون تومان میباشد که اگر این رقم را در برابر نرخ ارز در تاریخ نوشتار این مطلب که دلار 30 هزار تومان است و البته به سمت نزولی شدن حرکت میکند محاسبه نماییم برابر 150 هزار دلار آمریکا خواهد شد و رشد 100 درصدی تجربه کرده است .

  سقوط لیر به ضرر سرمایه گذاران در ترکیه
  سقوط لیر به ضرر سرمایه گذاران در ترکیه

  آیا سرمایه گذاری در ایران همیشه سودآور خواهد بود ؟

  در بررسی که در بالا صورت گرفت رشد قیمت مسکن در منطقه ای انجام شده که خود در حال پیشرفت میباشد و قطعا رشد سرمایه گذاری در مسکن به رشد منطقه ای که در آن سرمایه گذاری میکنید نیز بستگی دارد . سرمایه گذاری در بافت فرسوده تهران یا مناطقی که معیار صحیح شهرسازی به دلیل فرسوده بودن بافت و زیرساخت نمیتواند اجرا شود با منطقه 22 شهرداری تهران که با خیابان های عریض ، شهرسازی اصولی و امکانات بروز رفاحی و تفریحی و تجاری احداث شده قطعا متفاوت خواهد بود .

  در این منطقه بزرگترین برج های ساختمانی و شهرک های مسکونی مانند پروژه رومنس حکیم در حال اجرا میباشد که این خود نوید رشد این منطقه برای سرمایه گذاری خواهد داد ولی با این حال بطور کلی باز هم سرمایه گذاری در مسکن ایران سوددهی قابل توجهی داشته و خواهد داشت .

  مقایسه سرمایه گذاری در مسکن ترکیه و ایران
  مقایسه سرمایه گذاری در مسکن ترکیه و ایران

  در کشورمان کماکان نقاطی رو به رشد برای سرمایه گذاری وجود دارند که میبایست با بررسی دقیق و منطقی و به دور از تعصب یا شنیده ها  اقدام به سرمایه گذاری در آنها کرد ، تبلیغات تلویزیونی پر هزینه و پر زرق و برق که رویای پولدار شدن را به مردم فروخته اند در حال حاضر نه تنها پاسخگو نخواهند بود بلکه شکل و شمایل خود را عوض کرده و در کشور دیگری بساط پهن کرده و همین رویه را ادامه خواهند داد همانطور که قبلا در کشور امارات و قبرس فعالیت کرده اند و اینها دقیقا همان افراد هستند با سابقه طولانی در این امر که تنها نام و ظاهر خود را تغییر میدهند .

  چه سهمی از بازار مسکن ترکیه در اختیار ایرانیان است ؟

  تا سال 2021 در حدود 4500 شرکت توسط ایرانیان در این کشور تاسیس شده است که پیش بینی میشود در حدود 3 میلیارد دلار هزینه آن شده و البته انواع دیگر سرمایه گذاری در این کشور مشخص نیست و در بخش مسکن تنها در سال جاری میلادی رقمی در حدود 8 هزار ملک میباشد که یک پنجم کل املاک خریداری شده توسط اتباع خارجی در این کشور میباشد که چیزی در حدود 7 میلیارد دلار برآورد کل سرمایه گذاری صورت گرفته تنها در بخش مسکن میباشد . در ماههای متوالی طبآق آمار منتشر شده رکورددار بیشترین خریداران مسکن در این کشور متعلق به ایرانی ها بوده است .

  نکته قابل توجهی که سرمایه گذاران ایرانی به آن توجه نکرده اند علت تغییر قوانین کشور ترکیه برای جذب سرمایه گذاران خارجی در حوزه مسکن و همچنین افزایش سود بانکها در این کشور بوده است .

  سرمایه گذاری در مسکن
  سرمایه گذاری در مسکن

  این کشور پس از مواجه شدن با بحران بجای اندیشیدن در تمهیدات بانکی خود بسوی جذب سرمایه در بخش مسکن روی اورد که نتیجه آن در کشورهای دیگری که به همین دلیل شروع به فروش تابعیت در ازای سرمایه گذاری در املاک کرده بودند به وضوح قابل روئیت بوده و یا حتی در حوزه نرخ بهره بانکی در کشور خودمان باعث ایجاد تجربه های تلخ اقتصادی شده است و میبایست زنگ خطری برای سرمایه گذاران این کشور ، حداقل هموطنان عزیزمان می شد.

  تسهیلات مسکن

  تسهیلات بانکی برای خرید مسکن در ایران در با عنوان وام ازدواج و وام مسکن وجود دارد که کمکی برای خرید مسکن میباشد و همچنین پروژه های بسیاری در تهران در حال اجرا هستند که دارای تسهیلات بانکی میباشند یا با مشارکت در ساخت بصورت اقساط میتوان در طی چند سال صاحب خانه شد . نمونه ای از این برج های پروژه سپکو میباشد که در منطقه 22 تهران در حال اجرا میباشد .

  در شرایط حاضر با توجه به تورمی که در کشورمان وجود دارد و این موضوع که بسیاری از هموطنان به منظور حفظ ارزش سرمایه خود اقدام به خروج سرمایه از کشور کرده اند قابل درک میباشد اما میبایست توجه داشته باشید که تورم در کشورمان سابقه طولانی دارد و با نگاه دقیقتر به وضعیت اقتصاد در کشورمان راه های سرمایه گذاری کم ریسک در ایران وجود داشته ولیکن میبایست با تفکر و تامل در سرمایه گذاری و بهره گیری از مشاوره مناسب بدین جهت اقدام شود .

  برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون سرمایه گذاری در مسکن تهران ، موقعیت ها و فرصت های موجود با بررسی ریسک سرمایه گذاری در هر پروژه میتوانید در قسمت لیست پروژه ها ، به مطالعه بروزترین اطلاعات پروژه های ساختمانی در حال اجرا در تهران پرداخته یا با کارشناسان ما در تهران برج تماس حاصل فرمایید تا بصورت رایگان اطلاعات مورد نیاز را در اختیارتان قرار دهند .

   

   

  این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

  در صورت نیاز به مشاوره،اطلاعات خود را وارد نمایید. اگر در ساعات اداری باشیم، به سرعت تماس خواهیم گرفت.

  پروژه های مرتبط

  ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  اسکرول به بالا
  Call Now Buttonتماس با کارشناس فروش پروژه