جستجو کردن

نوشته های اخیر

رکود دی ماه مسکن سال 1400

 • رکود دی ماه مسکن سال 1400 تمام میشود ؟

  در این مطلب به بررسی این موضوع میپردازیم که عامل رکود مسکن در ماه جاری چیست و رکود دی ماه مسکن سال 1400 تمام میشود ؟ برای بررسی این موضوع میبایست علت رکود را بررسی کنیم .افزایش افسار گسیخته در ابتدای سال که تا مهرماه ادامه داشت به دلیل وضعیت تفاقات بوده است یعنی در ابتدای سال که این امر به دور از تحقق به نظر میرسید هجوم مردم برای تبدیل سرمایه نقدی خود به مسکن باعث رونق گرفتن این بازار و افزایش قیمت ها شد . در ادامه که تحقق این امر نزدیکتر شد تمامی هیجانات فروکش کرده و باعث ایجاد رکود در خرید و فروش مسکن در دی ماه سال 1400 شده است .

  رکود دی ماه مسکن سال 1400
  رکود دی ماه مسکن سال 1400

  در منطقه 22 تهران با توجه به معاملات پروژه ستین میتوان این آمار را سقوط 50 درصدی نسبت به ماه گذشته اعلام کرد .

  علت رکود دی ماه مسکن چیست ؟

  یکی از مهمترین علل این اتفاق دیدگاه کالایی بودن به مسکن و خودرو است . از زمان شروع ممنوعیت واردات خودرو این امر بیشتر هم شده است زیرا گذشتن سال و عقب افتادن مدل تنها زمانی اتفاق می افتد که مدل جدید به بازار بیاید . در مورد مسکن نیز به همین صورت صدق میکند . نداشتن مالیات بر خانه های خالی یا اجاره ای ، کم بودن هزینه maintenance یا هزینه نگهداری که در کشورهای دیگر یک معزل بزرگ برای نگهداری خانه است در کشورمان انقدر ناچیز است که حتی خالی نگه داشتن آن نیز باعث سوددهی میبشود .

  یکی از معزلاتی که دولت جدیدا به فکر آن افتاده و قصد دارد با کنترل وضعیت اینگونه واحد ها حداقل مالکان آنها را وادار به اجاره دادن به قصد بهره برداری برای افرادی که به دنیال استفاده هستند کند و از طرفی نیاز کشور به مسکن را نیز تامین کند . البته این طرح تا کنون به شکل درستی اجرایی و عملی نشده ولیکن تمامی طرح ها در مدل اولیه به نتیجه نخواهد رسید و بعد از گذشت زمان ایرادات آن رفع شده و اجرایی میشوند .

  رکود دی ماه مسکن سال 1400 تمام میشود ؟
  رکود دی ماه مسکن سال 1400 تمام میشود ؟

   

  راه حل چیست ؟

  اگر بخواهیم دقیق به این موضوع بپردازیم شاید به مزاق تان خوش نیاید اما باید این حقیقت را قبول کنیم که نبودن نظارت بر مالیات مسکن چه از نوع اجاره و چه فروش و همچنین هزینه های نگهداری پایین به همراه عدم کنترل خانه های خالی علت بزرگی برای این مشکل است . شما تصور کنید که اگر هر کس بر اساس نیاز خود مسکن خریداری کند تعادل عرضه و تقاضا حفظ خواهد شد و اگر هم کسی به قصد سرمایه گذاری واحدی خریداری کند مجبور به اجاره دادن آن باشد باز هم این امر کمکی به وضعیت تامین نیاز به مسکن خواهد شد . جدا از اینکه سازه هایی نظیر پروژه نارنجستان که به صورت انبوه ساخته میشوند میتواند به تامین نیاز مسکن کمک کند .

  اما اتفاقی که می افتد خلاف این است و این به دلیل آزاد بودن بازار مسکن از قوانین سفت و سخت میباشد . در کشوری مانند کانادا میتوانید زمینی را به قیمت 40 هزار دلار خریداری کنید ! اما هزینه ای که بابت آن هر سال به دولت میبایست بپردازید 20 هزار دلار است ! پس این امر اجازه نمیدهد که هر کس پول اضافه خود را وارد خرید زمین کند و سالها آنرا رها کرده و پس از چندین سال از آن بهره برداری کند و حتی به سود هنگفتی برسد .

  دقیقا همین وضعیت در واحدهای مسکونی وجود دارد ، با اینکه تسهیلات بانکی برای خرید مسکن در خارج از کشور به راحتی به افراد دارای اعتبار داده میشود اما سیستم طوری شکل گرفته که اجازه نمیدهد شما واحدی را خریداری کرده و سپس آنرا اجاره دهید ، اقساط را از اجاره بدهید ، هزینه نگهداری را نیز همینطور و سودی هم ماهانه در جیب خود بگذارید . خیر ! این اتفاق نخواهد افتاد و اگر یک ماه اجاره ندهید حتما در پرداخت اقساط و هزینه های آن به مشکل جدی بر خواهید خورد .

  رکود مسکن دی ماه تا کی ادامه دارد ؟
  رکود مسکن دی ماه تا کی ادامه دارد ؟

  رکود مسکن دی ماه تا کی ادامه دارد ؟

  برای پاسخ به این سوال که رکود مسکن دی ماه تا کی ادامه دارد باید وضعیت قیمت مسکن در حال حاضر را بررسی کنیم . بعد از سپری شدن مدت زمانی در حالت رکود قیمت ها به حالت اعتدال در می آیند . یعنی فشار فروش و همچنین نداشتن مشتری قیمت ها را از حالت هیجانی خارج کرده و نسبت به بافت منطقه و بنای ساخته شده به اعتدال میرساند . در این شرایط اگر فروشنده ها حاضر به فروختن ملک خود به قیمتی باشند که شاید هم اندازه قیمت خریداری شده و یا گاها پایینتر میباشد معاملات کمی صورت میگیرد نمونه ی این امر در پروژه هایی نظیر پروژه کامرانیه رخ داده است .

  اما در شب عید به دلیل هیجان همیشگی بازار قیمت ها رشد خواهد کرد و از حالت معتدل خارج میشود و رفتار عمومی مردم نشان داده که هر چیزی را در زمانی که به سمت افزایش قیمت است خریداری میکنند و این اتفاق میتواند در شب عید سال 1400 بی افتد اما نه بصورت خیلی زیاد . زیرا جو حاکم بر وضعیت توافقات میتواند این سیگنال را بدهد که در هر صورت گشایش اقتصادی صورت میگیرد و وضعیت کلی جامعه به سمت تعادل خواهد رفت .

  در این حالت ارزش پول نقد بیشتر از هر چیزی خواهد شود و مردم ترجیج میدهند که سرمایه خود را یا نقد کنند و یا بصورت نقد نگهداری کنند . با توجه به این موضوع پیش بینی میشود که رکود مسکن دی ماه تا پایان سال 1400 ادامه پیدا کند و در روزهای پایانی کمی رونق بگیرد اما در ابتدای سال آینده مجدد دچار رکود شود و این وضعیت ادامه دار خواهد شد

  کلام آخر

  بطور کلی با بررسی رفتار قیمت در سالهای گذشته میتوان این مسئله را بیان کرد که مسکن در حال حاضر در حالت رکود کلی قرار دارد و نوسانات مقطعی را نمیتوان به جهت رشد آن نامید و این حالت ممکن است تا چند سال ادامه پیدا کند . با توجه به اینکه یکی از اهداف دولت جدید ساخت انبوه مسکن و کنترل قیمت ها میباشد و نگاه ویژه ای نیز به مسکن دارد میتوان پیش بینی کرد که در دوره 4 ساله اول دولت با ثبات نسبی در این بازار مواجه خواهیم بود .

  برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون پروژه های ساختمانی در حال ساخت و یا اجرا شده در تهران اعم از خرید و فروش ، پیش خرید ، لیست قیمت ها و اقساط با کارشناسان ما در تهران برج تماس حاصل فرمایید .

   

  این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

  در صورت نیاز به مشاوره،اطلاعات خود را وارد نمایید. اگر در ساعات اداری باشیم، به سرعت تماس خواهیم گرفت.

  پروژه های مرتبط

  ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  اسکرول به بالا
  تماس با کارشناس فروش پروژه