جستجو کردن

نوشته های اخیر

تفاوت تعاونی های دولتی و شخصی ساز در پیش خرید آپارتمان

 • تفاوت تعاونی دولتی و شخصی ساز

  از زمانیکه مسکن تبدیل به کالای سرمایه ای شده است ، سرمایه گذاری در پیش خرید آپارتمان نه تنها برای صاحبخانه شدن بلکه به منظور حفظ ارزش سرمایه در کشورهای تورمی از یک سو و از سوی دیگر کسب سود و بازگشت مناسب برای سرمایه گذاری در همه ی کشور های جهان انجام میشود . در این مطلب به بررسی سازه هایی که توسط دولت به صورت رسمی و یا توسط ارگانهای دولتی بصورت تعاونی ساز ، شخصی ساز و یا تعاونی های مردمی شکل گرفته در حال احداث میباشند میپردازیم و تفاوت های آنها را ذکر خواهیم کرد.

  سهام پهنه b
  تفاوت تعاونی دولتی و شخصی ساز

  تعاونی های دولتی

  اینگونه تعاونی ها در واقع وابسته با ارگانهای دولتی میباشند که به منظور تامین نیاز مسکن کارکنان آن ارگان شکل گرفته و با پشتیبانی همان سازمان شروع به کار میکنند . معمولا زمین هایی که برای این کار در نظر گرفته می شوند خریداری نشده بلکه مالک آن خود سازمان است که با واگذاری آن به تعاونی در ازای مبلغی و همچنین دریافت آن بصورت اقساط از کارمندان و اعضای تعاونی در طی چند سال ساخت و ساز را انجام داده و واحدها را تحویل میدهد.

  در اینگونه پروژه های عموما زمان ساخت بالا و زمان بر میباشد و همچنین برخی مزیت ها تنها برای اعضای رسمی سازمان وجود دارد و اگر آنها امتیاز خود را به شخصی دیگر واگذار کنند تسهیلات آن از بین میرود . به عنوان مثال وامی که بر روی پروژه وجود دارد تنها متعلق به اعضای سازمان میباشد.

  اما در نظر داشته باشید که در منطقه چیتگر، بیشترین تعداد پروژه های دولتی قرار دارند و به همین دلیل است که برای پیش خرید آپارتمان در محدوده چیتگر گزینه های دولتی بسیاری وجود دارند که می توانید از آنها خرید انجام دهید.

  تعاونی های شخصی و مردمی 

  در اینگونه تعاونی ها که توسط شرکت هایی با ماهیت تعاونی شکل گرفته میشوند ، یک شرکت پیشرو در تشکیل تعاونی شده و از مردم به منظور مشارکت در خرید زمین و تراکم ، هزینه های ساخت و اخذ جواز دعوت به عمل آورده و در واقع فراخوان پذیره نویسی میدهد . اینگونه ساخت و سازها تنها با پول اعضا پیش خواهد رفت و حمایتی از سوی دولت وجود ندارد و روند پیشرفت پروژه به مدیریت شرکت تعاونی و همچنین واریزی و خوش حسابی اعضا بستگی دارد

  مقایسه تعاونی های دولتی با شخصی ساز
  مقایسه تعاونی های دولتی با شخصی ساز

  پروژه های شخصی ساز

  پروژه های ساختمانی که توسط سازنده ای اجرا شده و در مراحل مختلف پیش فروش میشود . قطعا با اینگونه ساخت و ساز و سازنده های آشنایی دارید . بستگی به مرحله ای که خرید انجام میدهید مبلغی را بصورت پیش پرداخت واریز کرده و قراردادی با قیمت قطعی در طی زمان تحویل معین و همچنین متریال و امکانات مشخص با سازنده منعقد کرده و طبق زمان بندی پیشرفت پروژه واریزی های بعدی را انجام میدهید . نمونه ای از این پروژه ها پروژه مهر ایثار یاران میباشد .

  تفاوت این 3 در چیست ؟ 

  اولین و مهمترین تفاوت 3 نوع معرفی شده مشارکت در ساخت و ساز در کارفرما و مجری آن میباشد . در مورد اول مجری یک ارگان دولتی ، مورد دوم خود اعضای تعاونی توسط یک شرکت که فراخوان داده و در مورد آخر یک شخص حقیقی

  تفاوت بعدی نیز در تامین سرمایه میباشد . در مورد اول تامین سرمایه ساخت با اعضا میباشد که میتواند بصورت اقساطی از آنها کسر شود ولیکن در واقع تامین کننده اصلی سرمایه همان ارگان است که این هزینه ها را انجام داده و به صورت اقساطی در اعضا دریافت میکند .

  در مورد دوم تامین سرمایه با اعضا است ، شرکت تعاونی فراخوان دهنده هیچ نقشی در تامین سرمایه ندارد و تنها این وظیفه بر عهده اعضای تعاونی میباشد که نمونه آن پروژه ساحل 3 میباشد

  در مورد سوم سازنده بنا بر برنامه ریزی و مدیریت سرمایه خود ، وظیفه تامین سرمایه را بر عهده دارد حال آنکه به قصد تامین سرمایه اقدام به پیش فروش برخی واحد ها کند به خود او بستگی دارد و خریدار موظف به پرداخت به موقع واریزی ها طبق پیشرفت پروژه میباشد .

  تفاوت تعاونی های دولتی و شخصی
  تفاوت تعاونی های دولتی و شخصی

  کدامیک معتبر است ؟

  اگر سازنده ی بنام با سابقه درخشانی میشناسید ، اگر تعاونی مردمی میشناسید که سابقه خوبی در اجرای پروژه های ساختمانی به نام خود تعاونی دارد میتوانید روی این 2 حساب کنید ، در مورد پروژه های دولتی نیز با دولت طرف هستید ! اینگونه پروژه های بالاخره به اتمام میرسند ولیکن ممکن است زمان بر باشد اما مطمئن است مخصوصا اگر در منطقه ای رو به رشد مثل پردیس ، هشتگرد ، پرند و یا منطقه 22 تهران خودمان باشد .

  پس به این نتیجه رسیدیم که در همه ی این 3 مورد میتوان سرمایه گذاری کرد اما نکته ای که به آن اشاره نشده در چه مواردی نباید بر روی آنها سرمایه گذاری کنیم ؟

  کدام سرمایه گذاری پر ریسک است ؟

  همانطور که در بالا اشاره کردیم سابقه و پیشینه بسیار مهم است ، امروزه تعاونی های بسیاری با نام های نزدیک به نام های شهدا و ارگانهای دولتی در حال احداث با سرمایه های حتی 10 یا 20 میلیون تومانی هستند که خود را وابسته به دولت و یا ارگان خاصی معرفی کرده و در مورد سابقه هم هیچ سابقه ای ندارند و توجیح آنها این است که به عنوان مثال اعضای شرکت کنونی در پروژه خرازی مشارکت داشته و اسم تعاونی خود را نیز شرکت تعاونی فلان فلان خرازی میگدازند و یا نامهای دیگر از قبیل شهید همت ، ایثارگران ، جانبازان ، بقیه الله ،  و نام های دیگر که شما تصور کنید با یک تعاونی دولتی طرف هستید !

  در مورد سازنده های شخصی به همین منوال میبایست سوابق سازنده بررسی شود و مهمتر از همه پروژه های زیادی در مرحله ابتدایی و یا مسکوت نمانده باشد . یکی از نشانه هایی که میتوان به آن توجه کرد همین است . سازنده ای که چندین پروژه در حال اجرا دارد و برخی از آنها مدتهاست که مسکوت مانده این نشان دهنده ضعف وی در تامین مالی پروژه های خود بوده و قطعا پیش فروش کردن وی نیز به همین علت میباشد.

  و اما اینکه کدامیک از پروژه های دولتی را انتخاب کنید نیز نیازمند بررسی موقعیت ، شرایط پرداخت ، ارزش امتیاز آن میباشد وگرنه پروژه های بسیاری وجود دارند که بازگشت سرمایه آنها نسبت به زمانی که نیازمند سرمایه گذاری هستند مناسب نیست و برخی نیز در مدت زمان کوتاه سود مناسبی را به شما بر خواهند گرداند.

  برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون پروژه های دولتی ، شخصی ساز و تعاونی های مردمی از قبیل قیمت ، شرایط پرداخت ، وضعیت پیشرفت و انتخاب بهترین و مناسب ترین گزینه ها برای سرمایه گذاری با کارشناسان ما در تهران برج تماس حاصل فرمایید.

   

  این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

  در صورت نیاز به مشاوره،اطلاعات خود را وارد نمایید. اگر در ساعات اداری باشیم، به سرعت تماس خواهیم گرفت.

  پروژه های مرتبط

  ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  اسکرول به بالا
  Call Now Buttonتماس با کارشناس فروش پروژه