جستجو کردن

نوشته های اخیر

آیا تعاونی سازها قابل اعتمادند ؟

 • آیا تعاونی سازها قابل اعتمادند ؟

  برای بسیاری از افراد که قصد پیش خرید آپارتمان را دارند پروژه های تعاونی ساز بیشترین گزینه را پیش پای آنها قرار میدهد . شرایط پرداخت و نحوه مشارکت این نوع پروژه ها با خرید قطعی از یک سازنده شخصی متفاوت است . بطور کلی قوانین و تعهدات و نحوه محاسبه قیمت با پروژه های قطعی کاملا جداست . حال سوالی که در اینجا مطرح میشود این است که آیا تعاونی سازها قابل اعتمادند و میتوان بر روی آنها حساب باز کرد ؟ اگر نکاتی که در ادامه برایتان بازگو مینماییم را رعایت کنید و در نظر داشته باشید میتواند این گزینه بسیار مناسب باشد در غیر اینصورت برعکس خواهد شد . بد نیست بدانید که تعاونی های مسکن نقش مهمی در صاحبخانه شدن افراد داشته اند و یک گزینه درست میتواند برای شما چنین دست آوردی داشته باشد .

  آیا تعاونی سازها قابل اعتمادند ؟
  آیا تعاونی سازها قابل اعتمادند ؟

  تعاونی سازها به چند دسته تقسیم میشوند ؟

  تعاونی سازها به سه دسته تقسیم میشوند . اول تعاونی هایی که شکل گرفته از نهادهای دولتی هستند و کاملا وابسته به آنها هستند . علت شکل گیری آنها نیز این است که از سوی آن نهاد یا سازمان زمینی به اعضای سازمان واگذار شده که حال برای نحوه مدیریت و تصمیم گیری بابت آینده آن اعضا سهیم در آن زمین عضو یک تعاونی میشوند تا در مورد آن تصمیم گیری نمایند .

  مورد بعدی تعاونی هایی هستند که به هیچ ارگانی وابسته نیستند بلکه یک شرکت برای تامین سرمایه بابت تکمیل زمین یا پروژه ای که در اختیار دارد اقدام به تاسیس تعاونی میکند تا سرمایه گذار جذب نماید . در این نوع تعاونی تصمیم گیرنده همان شرکت است که مبادرت به این کار کرده و شرایط فروش خود را در ابتدا اعلام مینماید و در ادامه سرمایه گذار میتواند با بررسی شرایط اقدام به ورود به پروژه و سرمایه گذاری در آن نماید .

  مورد سوم تعاونی هایی هستند که هیچ ندارند ، تنها عده ای به عنوان اعضای هیات مدیره و مدیر عامل اقدام به تاسیس تعاونی کرده و از سرمایه گذاران دعوت به مشارکت در پروژه مینمایند . در واقع سرمایه گذار با عضویت در آن تعاونی شرایط مدیریت و تصمیم گیری مدیران آن را پذیرفته و در پروژه ای که قصد اجرای آنرا دارند سرمایه گذاری مینماید . پروژه یاران از این دسته پروژه ها میباشد .

  کدام گزینه و چرا ؟

  در توضیحاتی که در بالا ارائه دادیم برایتان وضعیت کمی روشن شده است . در واقع چیزی که خریدار نمیتواند متوجه شود این است که تعاونی کدامیک از 3 دسته بالا میباشد . موضوعی که مطرح است و متاسفانه در حال انجام است این است که تعاونی های دسته سوم خود را وابسته و یا شکل گرفته از دل ارگانهای دولتی معرفی مینمایند و یا مدیرعامل و هیات مدیره خود را از اعضای یک ارگان خاص معرفی مینمایند .

  در واقع بدون سرمایه و با استفاده از این ترفندها اقدام به جذب سرمایه میشود بدون آنکه خود پشتوانه و یا سابقه ای در این کار داشته باشند . این موضوعی است که در خرید از پروژه های تعاونی ساز باید دقت شود . ممکن است یک تعاونی مانند پروژه ستایش یک زمین را خریداری کند و در مرحله اخذ جواز اقدام به جذب سرمایه گذار برای ادامه عملیات ساخت نماید . اگر مدارک مربوط به مالکیت زمین و مراحل اخذ جواز زوئیت شود حداقل مشخص است که این تعاونی آورده و پشتوانه ای داشته و برای ادامه عملیات ساخت اقدام به پذیره نویسی مینماید

  اما اینکه یک تعاونی بدون پشتوانه بخواهد با استفاده از اسمی شهدا خود را دولتی و یا وابسته معرفی نماید موضوعی است که میبایست خریدار به آن آگاه باشد و هر ادعایی از سوی سازنده و تعاونی را با مدارک شخصا روئیت نماید .

  پروژه ستایش
  پروژه ستایش

  ادعای وام پروژه

  یکی از مواردی که به وفور توسط برخی تعاونی ها ادعا میشود وام دار بودن پروژه است . در واقع اینکه پروژه دارای وام است یا خیر باید با روئیت مدارک از سوی سازنده که مربوط به دریافت تسهیلات از بانک است و مربوط به همان پروژه است در اختیار خریدار قرار بگیرد . و این نکته را باید در نظر داشته باشید تا زمانیکه پروژه به 30 درصد پیشرفت فیزیکی نرسیده باشد به هیچ عنوان وامی به آن تعلق نمیگیرد .

  در واقع ادعایی که از سوی این تعاونی ها مطرح میشود وام مشارکت مدنی است که تعریف آن بدینصورت است که مشارکت مدنی یکی از عقود موثر به منظور ایجاد تسهیلات برای توسعه فعالیت های تولیدی، بازرگانی و خدماتی است. طبق تعریف، مشارکت مدنی عبارت است از درآمیختن سهم‌الشرکه نقدی و یا غیرنقدی متعلق به اشخاص حقیقی و یا حقوقی متعدد، به نحو مشاع، به منظور انتفاع و طبق قرارداد. متقاضیان می‌توانند با توجه به کارایی این عقد از تسهیلات بانکی استفاده نمایند.

  ولیکن هیچ تعهدی برای سیستم بانکی مبنی بر اعطای این وام وجود ندارد و برخی تعاونی ها مانند پروژه وزرا این وام را بصورت قطعی برای پروژه خود در نظر میگیرند و به خریدار اعلام مینمایند . قبل از اینکه داشتن وام پروژه را مبنای خرید خود بگذارید بهتر است از بانک مربوطه استعلامات لازم را انجام دهید و به قطعی بودن یا نبودن آن پی ببرید .

  این موارد را در نظر داشته باشید

  چند نکته را خدمت شما بیان میکنیم که باید آنها را در نظر داشته باشید :

  • ریشه و سابقه تعاونی را بررسی نمایید و صرفا یه ادعای آنها توجه نفرمائید . تعاونی های مسکن مربوط به نهادهای دولتی از سوی خود سازمان قابل پیگیری هستند و حتی دفتر آنها در همانجا است .
  • پشتوانه تعاونی را بررسی نمایید و بدانید که آیا مالک زمین است و جواز را اخذ نموده و یا زمین مبایعه نامه شده و با جذب سرمایه گذار میخواهد تکمیل وجه شود
  • تعهدات سازنده را جدی بگیرید . اگر شفافیت مالی وجود نداشته باشد باید حتما چهارچوبی برای تعهدات سازنده وجود داشته باشید در غیر اینصورت هر چه سازنده بگوید باید توسط شما پذیرفته شود و این موضوع در صورت عدم آگاهی از شرایط قرارداد اولیه در ادامه برای شما مشکل ساز خواهد شد .
  • متراژی که در پروژه های تعاونی ساز به خریدار معرفی میشوند حتما مشاعات نیز داخلشان هست . یعنی اگر به شما میگویند خرید واحد 100 متری ممکن است در آینده 30 متر آن برای مشاعات کسر شود و شما باید بدانید که اگر اینطور نیست حتما متراژ مفید برایتان در قرارداد مشخص شود و یا از این موضوع اطلاع داشته باشید.
  • نحوه محاسبه قیمت پارکینگ و انباری باید در قرارداد مشخص شود در غیر اینصورت هر ادعایی بعدها از سوی سازنده ممکن است مطرح شود .
  • پول زحمت کشیده خود را به آسانی دست هر مجموعه ای نسپارید و قبل از هر کاری از یک تیم معتبر مشاوره واقعی کسب نمایید .
  کلام آخر

  این مطلب را پیرامون این موضوع نوشتیم که آیا تعاونی سازها قابل اعتمادند ؟ یا خیر در واقع جواب این موضوع به انتخاب اولیه شما بر خواهد گشت . هر کاری بدون تحقیق منجر به نتیجه بد خواهد شد و تفاوت نمیکند که خرید آپارتمان باشد یا خرید ماشین و یا لوازم خانگی بلکه همیشه افرادی هستند که برای سرمایه شما کیسه دوخته باشند .

  بهتر است قبل از انجام هر کاری به دور از هیجان بررسی های مستقل خود را انجام دهید و از یک منبع معتبر استعلام دریافت نمایید .

   

  این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

  در صورت نیاز به مشاوره،اطلاعات خود را وارد نمایید. اگر در ساعات اداری باشیم، به سرعت تماس خواهیم گرفت.

  پروژه های مرتبط

  4 نظر در “آیا تعاونی سازها قابل اعتمادند ؟”

  1. ابوالفضل نجفی

   سلام، وقت بخیر، خود شما کدوم پروژه رو بیشتر تایید میکنید تا سرمایه گذاری کنیم تا هم سودی ببریم و هم ارزش سکونت هم داشته باشه،، ممنون میشم راهنماییم کنید،، البته خودم قبل از اشنایی با سایت شما دوست داشتم در پروژه خاتم یا اطلس3 واحد 90 متری سرمایه گذاری کنم ولی نظرات بعضی از دوستان منو دودل کرد

  ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  اسکرول به بالا
  تماس با کارشناس فروش پروژه